כולנו יודעים – אשדוד היא עיר חכמה. אבל מה הסכנה הגדולה שעומדת מאחורי המושג עיר חכמה?

אשדוד נחשבת עיר חכמה בגלל מספר קטגוריות שהעיר עונה עליהן, כמו- עיר מרושתת מצלמות, רמזורים חכמים, תחבורה חכמה ועוד. ברור לכולנו שהטכנולוגיות הללו הן נכס לעיר, אך המערכות הטכנולוגיות חשופות לפריצות סייבר.

אשדוד היא תחת הכותרת- עיר חכמה. בגדול עיר חכמה זו עיר הכוללת טכנולוגיות מתוחכמות ויעילות בעלות ערך רב הכוללות מערכות טכנולוגיות מתקדמות. העירייה משקיעה במערכות אלו מיליוני שקלים, אך כשזה מגיע לאבטחת מידע וסייבר למערכות אלו התקציב מאוד דל. בנוסף לכך שאין השקעה כספית גבוהה לאבטחת הסייבר, העירייה לא מוכנה למצב של תקיפת סייבר.  

תקיפות סייבר הן יכולות לקרות בכל רגע נתון. האקרים התוקפים שמים על הכוונת שלהם את העיריות החכמות בעלות טכנולוגיה מתוחכמת מצד אחד, אך מצד שני לא משקיעות באבטחת מידע. בכך האקרים יכולים בקלות לפרוץ למערכות הטכנולוגיות ולהשאיר את העירייה חסרת אונים.

מערכות טכנולוגיות של עיר חכמה כמו- מערכת מצלמות, מערכת רמזורים ומערכת תאורה חכמה יכולות להיות תחת מתקפת סייבר הגורם להשבתת המערכות ואף עלול לגרום לנזק רב ובלתי הפיך. אך בנוסף למערכות, מידע אישי רב של תושבי העיר נמצא גם הוא בסכנה ממשית וחשוף לתקיפת סייבר. 

על כן, העיריות צריכות להיות בעלות מוכנות עצמית גבוהה לתקיפה ולהכין את כלל המערכות לתרחיש, אך לא פחות חשוב מזה העיריות צריכות לדעת כיצד להתאושש ביעילות ובמהירות מהתקיפה וכמובן לדברר את התקיפה לציבור התושבים.

מכון IDmap מציע קורסים מקוונים בתחום של אבטחת מידע וסייבר.

קורס סייבר בערים חכמות מיועד להעלות את רמת המוכנות של העיריות השונות בשעת משבר.

ד”ר מרינה שורר ראש התוכנית של אבטחת מידע וסייבר אומרת כי: “הרבה מעובדי העיריות לא בעלי רקע טכנולוגי, אנו יוצאים מנקודת הנחה זו ואומרים כי לא כל מי שמבין בסייבר ובתקיפות השונות מוכרח להיות מתכנת. לכן חשוב לנו להקנות קורסים בתחום הסייבר המותאמים בעיקר לכאלה שאינם מגיעים עם רקע טכנולוגי ולהקנות להם כלים להתמודדות עם התקיפות השונות בעידן של היום”.

שאלות ותשובות
סייבר מתייחס לכל מה שקשור למחשבים. במינוח רשמי יותר סייבר מוגדר כמערכת יחסים ותקשורת בין אנשים ומכונות, ובגדול – מערכת יחסים עם טכנולוגיית מידע (IT Information Technology).
תפקידו של אנליסט סייבר בעיקר לעסוק באיסוף מידע ועיבוד נתונים בתחום אבטחת המידע. אנליסט סייבר בונה תוכנית הגנה מול האיומים על אבטחת המידע של הארגון. קורסי הסייבר של המכון מכשירים את הלומדים לתפקידים שונים בתחום הסייבר, אחד מהם הוא תפקיד אנליסט סייבר, המבוקש מאוד בשוק העבודה.
יש הבדל קטן בין הכישורים של האקרים ההתקפיים להגנתיים. סייבר הגנתי/ פנימי הוא מספר פעולות ספציפיות הננקטות בתגובה למודיעין המתקבל מאירועי תקיפה. לעומת זאת, פעולות תקיפה מתבצעות מדי יום, ויכולות להתפרש כעבודת IT קלאסית. בקורסי הסייבר נלמד סוגי תקיפות והגנה שונות ואת השוני והדמיון בניהם.
תחום הסייבר מתחלק ל-3 תתי-תחומים: תוכנה, חומרה ובני אדם. בקורסים של המכון אנחנו מטפלים בכל מה שקשור להתמודדות ארגונית עם איומי הסייבר: רגולציה, שיטות, הכשרות, תוכנית מגירה, תוכנית התאוששות. התשובה לשאלה היא כן – גם בתחום של עבודה פנים ארגונית יש הרבה מקום לשפר את הגנת סייבר!